Żarówka

W różnych flame, które przetaczały się pomiędzy zwolennikami różnych systemów  po Usenet często adwersarze Windows nawiązywali do porównania co by było gdyby samochody działały jak Windows. Cóż … ktoś kiedyś napisał zabawny tekst i ludzie go powielali .. ale ja nie o tym :).

Postawmy pytanie inaczej – a co by było gdyby producenci samochodów wzieli się za tworzenie systemów? Co by było – nie wiem. Jedno jest pewne … gdyby za ergonomię interfejsu użytkownika odpowiadali Ci sami ludzie, którzy projektują reflektory i sposób wymiany żarówki w takimże reflektorze większość ludzi nadal siedziałaby przed komputerem zastanawiając się jak go włączyć.

Czy tego naprawdę nie da się zrobić prościej, biorąc pod uwagę że czynność przeważnie wykonywana jest jedną ręką, w ograniczonej przestrzeni ruchu??? Te wszystkie klamerki z drutu itp. Kto to wymyśla?

Kiedyś myślałem, że to tylko domena “francuzów” ale w niemieckich i japońskich okazuje się być podobnie (w końcu wszystko robione w Europie). Dodatkowo Toyota postanowiła wysmarować całość jakimś smarem … zakładam że idealnie uszczelnia i chroni przed wilgocią … tylko diabelnie utrudnia uchwycenie małej, drucianej klamerki wysmarowanej tym czymś.

Proponuję, żeby w samochodach naszego nowego sportu narodowego czyli F1 zamonotwać standardowe reflektory z wybranego modelu auta seryjnego, z taką samą ilością miejsca. Potem należy wprowadzić obowiązkowy pit stop z wymianą wszystkich żarówek … i pozwolić zespołom F1 na modyfikację tego rozwiązania we własnym zakresie. Myśle że szybko doczekalibyśmy się ciekawych rozwiązań.

Join the Conversation

11 Comments

 1. Witam

  U mnie jak dotąd – Renault Megane grandtour
  bije wszelkie rekordy – ledwie wykonalne w 30 min, nie wspominając o skutkach na osobie która to wykonuje 🙂

  francuska myśl techniczna w mojej opini utraciła…

 2. @Tomasz-etora
  Cóż .. jeżeli chodzi o francuzy to Citroen C3 – za pierwszym razem 45 minut 🙂

 3. To pikus.. w fiacie punto (poprzednia edycja) trzeba wczesniej zdemontowac zbiornik ze spryskiwaczem 🙂

 4. Tyż mam Megane… i znalazłem na to najprostrzy sposób – kupuję żarówki, i jadę do mechanika bo za 20zł nie chce mi się rzucać mięsem na lewo i prawo, a na dodatek te podrapane ręce… 😛

 5. Coz, w Fiacie Brava, zeby wymienic zarowke w prawym reflektorze trzeba demontowac rury od klimy 😉 Do lewego wystarczy tylko wybitnie sprawna dlon.

 6. W nowym Avensisie trzeba zdjąć zderzak. Więc często się zdarza , że samochód z tak błahego powodu trafia na lawetę.

 7. Przerabiałem we wtorek. Nawet nie otwierałem maski tylko zamiast na parkingu, w czasie zakupów odstawiłem do FeuVert obok supermarketu.

  Niech się męczą. Zakładam, że do swoich komputerów wzywają ITPros, więc jesteśmy kwita 😉

 8. Moj wynik walki z żarówkami to 2:0 dla Almery. Dwa połamane uchwyty na żarówke. Dopiero serwisant pokazał jak to sie robi dwoma palcami, z tym że oni maja z tego szkolenia:)

 9. @pow3r_shell
  W Astrze nie trzeba okręcać śrubek ale do świateł też dostaje sie przez nadkole 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.