Wolność słowa, wolność tożsamości …

Pamiętacie jak pisałem o tym, że nasz rząd w ramach projektu pl.ID mógłby pomyśleć o udostepnieniu interfejsów dla otwartej tożsamości (ostatnio przypasował mi termin Open Identity i takim się pewnie będę posługiwał tutaj). Cóż … nasz rząd może o tym nie myśli ale inne rządy i owszem. Jaskółka jak przeważnie to bywa nadleciała ze Stanów.

W tychże Stanach (co niektórzy określają tak Kazachstan, Uzbekistan itp ale tym razem chodzi mi o te Stany co w Ameryce Północnej), rząd uruchomił inicjatywę Open Identity Solutions for Open Government.

W dużym skrócie ma ona na celu umożliwienie obywatelom dostęp do stron agencji rządowych w oparciu o znane już protokoły takie jak OpenID czy Information Card. Ma to pozwolić obywatelom Stanów na dostęp do aplikacji rządowych z użyciem reprezentacji ich własnych tożsamości w sieci. Tożsamości utworzonej \ uzyskanej poza silosem aplikacji. Tym samym instytucje rządowe uwolniły  tożsamość obywateli z silosów swoich aplikacji, użytkownicy uzyskują jednolity interfejs dostępu do aplikacji w sieci … brzmi pięknie.

Z wolnością słowa jest różnie.  Jak z tą wolnością tożsamości będzie to zobaczymy, ale to napewno krok w dobrym kierunku.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to na blogu Self Issued można poczytać jak do zdarzenia tego doszło i jak zespoły OpenID jak i Information Card współpracowały z rządem przy tym wydarzeniu. W tym świecie tak to już jest, że tylko współpraca poszczególnych technologii ze sobą może zapewnić sukces.

I krok ten upewnia mnie osobiście w przekonaniu, że w dziedzinie otwartej tożsamości, claims i standardów z nimi związanych dobre czasy dopiero nadchodzą. Ich znaczenie i użycie będzie rosło i będzie coraz więcej miejsc w sieci, które nie będą kurczowo trzyłamy sie faktu posiadania danych i tożsamości użytkownika.

Przydałoby się jeszcze, żeby zapatrzenie klasy rządzącej na Stany przejawiało się też w innych aspektach niż tylko interwencje zbrojne tu i ówdzie.

Join the Conversation

3 Comments

  1. Hmm … konkretów, ale w kwestii??/ Implementcji tego w Stanach … można poczytac o tym w podanych linkach. Takiego podejścia w PL -> nieistnieje więc nie ma o czym konkretnie pisać … ostatnio trafiłem na podobną inicjatywę w państwie Duńskim … konkretnie wyrażającą się w standardowych frameworks dla aplikacji w różnych technologiach.

    Tak, nie zawsze piszę o konkretach technologicznych … czasami o ideach 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.