Wiadomości ze świata tożsamości

Dzisiaj szybkie skrótowce ze świata związanego z tematyką zarządzania tożsamości, a może bardziej tożsamości w sieci.

Information Card Foundation (ICF)

Kim Cameron (ale nie tylko) doniósł o powstaniu tworu o nazwie Information Card Foundation. Organizacja ta stawia sobie z tego co pisze Kim za zadanie wspieranie wysiłków na rzecz stworzenia w Internecie zaufanej warstwy tożsamości (identity layer) pozwalającej zachować użytkownikowi jak największą kontrolę nad jego tożsamościa i wymienianymi danymi (brzmi górnolotnie, tłumaczenie własne 🙂 ).
W celu stworzenia takiej warstwy ICF ma promować wykorzystanie istniejących technologii i protokołów związanych z bezpieczeństwe, w tym Information Cards.

Dziedzina tożsamości to rzadki przykład jak różne firmy i organizacje współdziałają ze sobą w jednym obszarze technologii. Kolejny przykład to właśnie lista firm będących założycielami ICF: Equifax, Google, Microsoft, Novell, Oracle oraz PayPal. Ciekaowstką jest również fakt, że współzałożycielami tej organizacji są również liderzy społeczności związanej z tym zagadnieniem.

Czy ICF coś zmieni i przyspieszy adopcję technologii związanych z tożsamościa w sieci Internet? Zobaczymy.  Jak narazie działania różnych firm w tym obszarze pokazują że współpraca wychodzi wszystkim na dobre.

(c) SXC.hu

Health Vault przyjmuję obsługę OpenID

Rynek związany ze zdrowiem to duży kawałek tortu i zapewne nikogo nie dziwi, że duże firmy takie jak Microsoft czy Google postanowiły o niego powalczyć. Przejawem tych działań ze strony Microsoft jest Health Vault (jeżeli mnie zapytacie o opinie to tego typu rozwiązania na naszym rynku jeszcze przez chwilę nie zagoszczą).

O samym Health Vault nie wiem za wiele … to co jednak jest warte podkreślenia to fakt, że w ramach Health Vault jako (jedna z wielu) forma uwierzytelnienia przyjęte właśnie zostało OpenID. W tej chwili od wybranych dostawców tej usługi (hmmm … czy fakt, że wszyscy oni wspierają użycie SSL i InfoCards jako dodatkowego zabezpieczenia miał tutaj znaczenie 🙂 ), ale zawsze. Myślę, że to pokazuje dobry kierunek w jakim powinny iść usługi uwierzytelnienia w tego typu rozwiązaniach. Z tego co można wyczytać w ramach Health Vault niedługo do zestawu dołączy też CardSpace.

Tak więc developerzy … planując nową usługę, pomyślcie o wsparciu dla OpenID i\lub CardSpace.

Z prasówki to na dzisiaj tyle.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.