Vista, GPO i User Account Control

Pomimo że na pierwszy rzut oka Vista to tylko zmieniony interfejs to system ten wprowadza wiele nowych rozszerzeń i mechanizmów. Jednym z nich jest User Account Control (UAC), którego zadaniem jest strzeżenie integralności systemu poprzez monitorowanie akcji wymagających uprawnień administracyjnych. UAC kontroluje działanie aplikacji w systemie i wymusza ich działanie z ograniczonymi uprawnieniami, wymagając potwierdzenia administratora dla każdej akcji, która wiąże się z użyciem wyższych przywilejów.

Ten askpetk działania UAC może wpływać również na przetwarzanie zasad nakładanych przez GPO, w szczególności wykonywania skryptów logowania narzucanych przez GPO. Przykładem problemu, który może wystąpić w systemie Vista przy przetwarzaniu skryptu logowania jest brak możliwość zamapowania dysku użytkownika spowodowany tym, że UAC uruchomi taki skrypt z niskimi uprzywilejowany.

Rozwiązaniem problemu jest opóźnienie wykonania tego typu skryptów do czasu zalogowania się użytkownika, poprzez użycie skryptu launchapp.wsf. Skrypt ten tworzy zaplanowane zadanie wykonujące wskazany w parametrze skrypt \ program po zalogowaniu się użytkownika.

Podstawowe zmiany w mechanizmach GPO w systemie Vista jak i przedstawiony powyżej sposób obejścia problemów związanych z przetwarzaniem skryptów logowania opisany jest na stronach Technet.

Join the Conversation

3 Comments

  1. ooo. normalny czytelny obrazek ze znakami (;

    tak przy okazji GPO dla visty – w jednej firmie jest sobie GPO, ktore mapuje dysk [vbs ow korz]. na xp dziala swietnie. na viscie wyskaqje komunikat ‘dyski zmapowane’ – czyli sktypt sie uruchamia, ale dyski sie nie mapuja. zeby bylo smieszniej, jesli odpali sie skrypt z lapy wszystko hula jak marzenie. spotkales sie z takim dziwadlem?

    w supporcie dla partnerow powiedzieli mi oczywiscie, ze vista nie jest jeszcze wspierana q:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.