Uprawnienia SQL wymagane przy instalacji ILM 2007

Nowy rok (podsumownia nie będzie), problem ze starego jeszcze ale dopiero teraz jest czas do jego opisania. Małe wprowadzenie – jakiś czas temu na WSS.PL ktoś napisał, że nie pogniewałby się za materiały o ILM (MIIS) po polsku. Co prawda liczba ludzi zajmująca się ILM w Polske jest raczej mała, ale co mi tam … niech będzie. Dotąd pisałem o tym tylko na swoim angielskim blogu, teraz postaram się i tutaj. Na początek mały problem i jego rozwiązanie.

Przy instalacji usług ILM 2007 potrzebne są dwa konta:

  • konto lokalne lub domenowe z uprawnieniami do zainstalowania oprogramowania na danej maszynie
  • konto usługi ILM, które będzie potem używane przez usługę.

W zasadzie żadenemu z tych kont nie są potrzebne jakieś szczególnie wysokie przywileje w sieci (w szczególności nie są wymagane uprawnienia domain admin o czym tu i ówdzie słyszałem). Wystarczy dostęp do bazy danych SQL i oczywiście lokalne uprawnienia wymagane dla konta serwisowego.

W trakcie instalacji usługi ILM weryfikuje dostęp do serwera SQL jako usługi, a następnie przechodzimy do dialogu, w którym podawane są dane konta serwisowego usługi. I właśnie na tym etapie może powitać was poniższy ekran z komunikatem błędu:

Oczywiście nie zaszkodzi zweryfikować sugerowanych, potencjalnych źródeł problemu, czyli:

  • połączenia z serwerem SQL (chociaż na tym etapie instalacji zostało to już pozytywnie zweryfikowane)
  • w przypadku zdalnej instancji SQL należy sprawdzić czy podane konto serwisowe lub używane do instalacji nie jest kontem lokalnym
  • czy dla konta serwisowego utworzony został login na serwerze SQL.

Jeżeli jednak wszystkie te elementy wydają się być w porządku polecam sprawdzić jedną rzecz, która nie wydaje się być oczywista (w szczególności komunikat błędu jest tutaj mylący). W trakcie instalacji usługi wymagane jest aby konto używane do instalacji, nie zaś konto serwisowe, posiadało uprawnienia do utworzenia bazy danych na serwerze SQL.

Niestety z moich testów wynika, że z nie do końca znanego mi powodu konto to musi posiadać uprawnienia sysadmin nie zaś tylko dbcreator, które to wydaje się być powinny być wystarczające. Uprawnienia te wymagane są jedynie na czas instalacji usługi, potem wystarczą już uprawnienia dla konta usługi do dostępu do bazy danych.

I to w zasadzie tyle na dzisiaj.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.