Monday, March 17th, 2008...11:07 pm

Przeglądarki i standardy

Jump to Comments

Kilkakrotnie, przy różnych okazjach (ostatnio na W-Files) zdarzyło mi się krytycznie wyrazić na temat sensowności sprawdzania zgodności przeglądarek z testami ACID. Ja rozumiem, że trzeba … ale na jakiej podstawie weryfikować test, jeżeli żadna z przeglądarek nie jest w stanie go spełnić? Cóż … gonimy króliczka a króliczek ucieka … pewnie ACID4 już jest w drodze.

Ale ja nie o tym … chociaż jednak trochę o tym … ciekawe spojrzenie na temat zgodności przeglądarek ze standardami, w kontekście zapowiedzi zgodności IE8 ze standardami przedstawił dzisiaj na swoim blogu Joel. Polecam poczytać ….

To teraz pytanie – to jak w zasadzie wygląda ten standard ???

Z ciekawostek to chciałbym się dowiedzieć w jakiej przeglądarce renderowany jest przykładowy wynik testu ACID.

3 Comments

 • […] gibon umieścił u sibie bardzo fajnego linka. Dłuuugi art na temat – najpierw standardów ogólnie, potem problemów ze standardami a na koniec odniesienie do IE8. Atrykuł polecam – bo choć długi, i nie wszystkie fragmenty nadają się do czytania, to dowiedzieć można się wielu fajnych rzeczy – głównie tej części dotyczącej wyjaśnienia skąd biorą się problemy… jednak coś tu zgrzyta – w dalszej części… […]

 • opis na IE blogu.
  z tego wszystkiego mozna wyciagnac tylko taki wniosek:
  podstawowy balagan zawdzieczamy kolejnym wersjom IE, wprowadzajacym coraz to nowe sposoby interpretacji.
  mam nadzieje, ze IE8 wprowadzi microsoft do nowej epoki, ktora niby sie rozpoczela: great interoperability epoch, czyli zgodnosc ze standardami.

 • Tak … w zasadzie. To o czym pisze Joel i co wzgudziło Twoje zastrzezenia wyrazone na w-files to fakt, ze poniewaz IE bylo tak popularne to czesc developerow olala standardy i pisala aplikacje pod IE … teraz jak IE wprowadza tryb standardow to te aplikacje przestaja dzialac.

  Coz … jak w przypadku DLL hell i innych – niestety MS narobil sobie sam problemow, ktore teraz musi utrzymywac ze wzgledu na wsteczna kompatybilnosc. O ile latwiej byloby sie nie przejmowac wszystkimi aplikacjami, ktore korzystaja z bledow w IE albo ktore korzystaja z unsupported API.

  Pamietasz krzyk jaki sie podniosl ze strony przemyslu AV jak pokazala sie Vista … przeciez chodzilo tylko o to ze odcieto ich od korzystania z unsupported API …

Leave a Reply