Po co komu pagefile?

No właśnie … tyle się kiedyś dyskutowało czy Windows bez pliku wymiany będzie działał czy też nie?  Ale to stare czasy. Dzisiaj się okazało, że od kilku miesięcy pracuje na systemie bez pliku wymiany – T61P + 4 GB, Windows Server 2008.

Prawdę mówiąc po instalacji systemu nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić czy taki plik jest czy go nie ma – założyłem że jest. A może gdzieś w ferworze zmian go wyłączyłem. Faktem jest, że od dłuższego czasu pracowałem w systemie bez pliku wymiany.

Do dzisiaj. Próbując uruchomić obraz wirtualnej maszyny w VMware Player otrzymałem miły komunikat o braku możliwości zaalokowania przestrzeni w pliku wymiany … i tak mnie jakoś tknęło.

… a tak z przypadków różnych :).

Join the Conversation

4 Comments

  1. No niestety nie da się. Proste aplikacje, nie ma problemu, też miałem wyłączony na długi czas. Jednak użycie Inkscape czy innych programów graficznych powoduje że nie da się obejść bez pliku wymiany.

  2. Ja też dość długo próbowałem bez. Ale nie warto. Po pierwsze, dzięki niemu trochę RAMu zawsze się zwolni, a po drugie (ważniejsze!) jest gdzie zrobić crash dump. Bez pagefile się nie uda.

    Z takich pagefilowych ciekawostek jeszcze: jeżeli jest gdzieś pagefile to w czasie pracy systemu nie można go dotknąć. Ale jeżeli mamy jakiś wolumen, na którym pliku wymiany nie ma – w locie można go dodać bez restartu. Czasem się przydaje gdy system nagle zapragnie dużo więcej pamięci niż ma a nie chcemy restartować. Oczywiście do usunięcia takiego dodatkowego pliku trzeba komputer uruchomić ponownie.

  3. @Grzesio
    Wiesz … celowo tego nie zrobiłem – po prostu nie przyszło mi do głowy że system nie założył pliku wymiany przy instalacji. Żadnego problemu z wydajnością nie zauważyłem więc nie szukałem rozwiązania. Co do crash dump – tak – masz rację, co prawda w normalnej pracy już zapomniałem jak taki crash wygląda :).

  4. Pamiętam kilka lat temu jeszcze na 2003 używanym jako stacja robocza zdziwiłem się podobnie:) Przy uruchamianiu Photoshopa dostałem komunikat, że wymagany jest swap:)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.