Pisanie o informatyce – trudna rzecz

W szczególności jeżeli dział marketingu staje przed wybitnym zadaniem … napisać notatkę dla prasy o nowym produkcie tudzież jakimś wydarzeniu. Dział się zbiera i myśli … “OK. Notatka prasowa. Ale taka notatka się czymś wyróżniać musi. To może tytuł … ooo tytuł zrobimy taki żeby się wyróżniał”. I jak uradzili tak robią.

Cisco wprowadza zintegrowane rozwiązanie umożliwiające

(link, zrzut ekranu z tytułem – na wypadek gdyby porawiono warto to uwiecznić)

 

Ooooo” …rodziawia mordkę przygodny klient, który na taką notkę natrafi. “To jest rozwiązanie dla mojej firmy. Ono umożliwia … i jest zintegrowane … napewno jeszcze wprowadza efekt synergii i obniża TCO, KPU, ROI, SSH. IP i TCP … TCP i IP to napewno obniża, w końcu to Cisco a oni na sieciach sie znają.” myśli sobie CEO przygodnego klienta. “Kupuję“. W tym wypadku siła niedopowiedzenia otworzyła przed klientem nieograniczone możliwości (w końcu rozwiązanie jest zintegrowane i umożliwia).

Taka notatka prasowa ma drugie albo i trzecie życie. Podchwytują je pisma branżowe (już widzę te nagłówki), blogi i portale. Internauta wchodzi na taki portal (pozdrawiam techit.pl na którym akurat to zauważyłem, link do tej notki naprawdę mnie dzisiaj rozbawił) i czyta:

Zastosowanie technologi WAAS umożliwia wydajną transformację systemu informatycznego (jednostki) dzięki funkcjom optymalizacji akceleracji aplikacji oraz możliwościom konsolidacji zasobów w sieciach rozległych.

(link, zrzut ekranu dla potomności)

W stosunku do oryginału:

Rozwiązanie Cisco WAAS umożliwia wydajną transformację systemu informatycznego zdalnego oddziału (jednostki) dzięki funkcjom optymalizacji, akceleracji aplikacji oraz możliwościom konsolidacji zasobów w sieciach rozległych.

zdanie zostało pozbawione jednego szczegółu – wyrażenia “zdalnego oddziału”. Tylko tyle wystarczyło, żeby zmieniło sie w totalny bełkot. Ale bełkot dla klienta jakżde miły -“Wow (r)” – myśli internauta – “to transformuje system informatyczny na jednostki i w dodatku wydajnie. I ma funkcje optymalizacji akceleracji aplikacji i konsolidacji też !!! Jutro kupuję !“.

I tak świat informatyki się kręci napędzany coraz to nowymi możliwościami zintegrowanych rozwiązań.

Pisanie o informatyce – trudna rzecz.

A może by tak pomyśleć przez chwilę zanim wypuści sie notatkę w świat, i zanim sie ją w pogoni za wiadomością przetworzy na coś jeszcze mniej sensownego?

 

P.S. Mam nadzieję, że nikt z zamieszanych w tworzenie tych notek nie wziął moich uwag zbyto osobiście (o ile je czytał).

P.S. #2 Przepraszam za totalny off-topic. Taki dzień.

Join the Conversation

3 Comments

  1. Wiesz ostatnimi czasy mam podobne dylematy jak chyba Ci ludzie z Cisco.

    Sprawdzam tlumaczenia roznych dokumentow szykowanych na premiere naszych produktow i normalnie czasami wlos sie na glowie jezy jakie tlumacze maja pomysly 🙂

    Mam nadzieje, ze po wypuszczeniu tych materialow nie stane sie glownym bohaterem kolejnego wpisu.

    I do tego jeszcze jeden artykul w gazecie… Ale to pewnie przyszly miesiac.

  2. Wiesz jak dla mnie to obie wersje to bełkot 😉 zwłaszcza, że miałem ‘przyjemność’ takiego WAASa wdrażać, więc …

    Ale może to bardziej związane było z tym ‘wdrożeniem’ 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.