O języków nauczaniu

Często w naszym kraju (prawie raju) przetaczała si dyskusja o konieczności języków znajomości. W szczególności obcych, ale ostatnio skłaniam się ku refleksji że i ojczysty tą dyskusją być objęty powinien (skłaniają mnie głównie do tego moje własne błędy).

W kontekście obcych jednak języków nauczania pojawiała się jednak dyskusja na temat filmów i innych programów – a dokładniej dubbing \ lektor czy napisy. Te ostatnie wskazywane były jako element znajomość języka obcego wspomagające. W końcu widz statystyczny słysząc aktora mówiącego “F..K You !” z łatwością, dzięki nauce zwanej analogią powiąże to znaczeniowo z wyświetlanym napisem “Terefere !” [1]. Cóż … skutek dydaktyczny podobno jest.

A tak w ramach dygresji – lektor to chyba nasz rodzimy wynalazek. Zawsze gdy o tym mówię komuś z innego kraju patrzy się na mnie z lekkim niedowierzaniem.

Wracając na tory rozważań. Przyczynkiem, który skłonił mnie do tej refleksji jest film, który dzisiaj obejrzałem, czyli najnowszy wyrób ze stajni X-Man. Sam film … jeżeli miałbym ocenić to 6/10. Bardziej podobały mi się poprzednie części. Z tej klasy filmów, służących tylko i wyłącznie rozrywce z obecnego repertuaru polecam Star Trek o ile ktoś lubi te klimaty. W kilku miejscach szczerze się uśmiałem … ale ja nie o tym.

W tymże filmie, w wersji oryginalnej pojawią się następujący dialog:

– Fred …
– Tank?

– Tank.
– Yeah, I like that.

Widz polski (przynajmniej w kinie) polegający na napisach ma jak najbardziej okazje ten dialog śledzić:

– Fred …

– Zbiornik?

– Zbiornik.

– Yeah, to lubię.

I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby przed osobami prowadzącymi ten dialog nie stał CZOŁG.

(cc) localsurfer

[1] Maciej Sthur

P.S. Fred zająłą się czołgiem … w dosyć spektakularny sposób 🙂

Join the Conversation

5 Comments

 1. Moim ulubionym przykładem jest hasło “Kup miód!”, które krzyczy stojąca w drzwiach domu żona do jadącego do pracy męża… 😉

 2. I tak nic nie pobije tłumaczenia z telewizji Polsat, bodajże pierwsza część X-Man:
  -wolverine – wilk
  -rogue – szelma
  -etc:)
  Może i słownikowe tłumaczenie dobre no ale jak usłyszałem na początku “wilk chodź …” to o mało się nie udławiłem:)

 3. To ewidentnie szkoła pana Łozińskiego. Hobbit tłumaczony jako niziołek i “dyżurnik” zamiast szeryfa przeszły już do historii. Rozumiem sens takich działań… ale chyba nie jesteśmy aż tak odseparowani od “zachodniego” świata, żeby one nam ułatwiały odbiór filmu czy książki.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.