O instalacji oprogramowania – tym razem Adobe

Wyjdzie pewnie, że rozpocząłem jakąś krucjatę, ale chyba tylko po przypadkach z Safari zacząłem na takie rzeczy po prostu zwracać uwagę. Dzisiaj będzie o Adobe, ale obiecuję, że jak przytrafi mi się coś takiego z oprogramowaniem mojej firmy to też o tym napiszę :).

Tak więc co też złego zobaczyłem u Adobe. Ostatnio dostałem ponaglenie z naszych wewnętrznych systemów, że mój laptop nie spełnia standardu zabezpieczeń. Powód – stara wersja Adobe Reader, obarczona problemami z bezpieczeństwem. Przyznaje się, że automatyczne uaktualnienia Adobe wyłączyłem. Cóż prostszego … zainstalujmy najnowszą wersję.

Tak więc, Adobe postanowiło potraktować inaczej użytkowników IE i FF. I tak … użytkownik IE nie może tak ot po prostu ściągnąć sobie pliku instalacyjnego – na początek zostanie mu zaproponowana instalacja komponentu ActiveX … podejrzewam, że to jakiś dodatek do ściągania plików … cóż, podejrzewam bo go nie zainstalowałem. Naprawdę nie widzę potrzeby instalacji ActiveX żeby ściągnąć jeden plik. Potem jednak Adobe traktuje nas propozycją do odrzucenia “Free Google Toolbar (Optional)”. Z naciskiem na “Free” oczywiście i jak każda opcjonalna rzecz … tak … domyślnie zaznaczona.

Ja nie chcę Google toolbar. Ja nie chcę żadnego toolbara, nie używam, dziękuję. To po cholerę mi go zaznaczacie domyślnie jak to jest OPTIONAL.

Żeby było oczywiście po równo to użytkowników FF już ActiveX tudzież opcją instalacji Google Toolbar Adobe nie uszczęśliwiło:

Okazuje się, że do ściągnięcia pliku instalacja ActiveX już nie jest potrzebna. Jak to … może jednak jakiś mały plug-in. Użytkownicy FF mogą czuć się gorzej, że tak po prostu mogą ściągnąć plik. I czyżby średni użytkownik FF z punktu widzenia Adobe (i zapewne ich umów z Google) nie zasługiwał na tak wspaniały, opcjonalny dodatek jakim jest Google Toolbar??? Proszę Adobe, przemyśl swoje postępowanie … daj wszystkim równocześnie opcję do instalacji Google, Yahoo i Live Toolbar. I jeszcze 5 komunikatorów … wszystko jako opcję, domyślnie zaznaczone oczywiście.

Żeby było jasne … domyślne zaznaczenie niby opcjonalnych dodatków jest złe, nieważne kto to robie.

Join the Conversation

2 Comments

  1. Coś mi się zdaje, że Google Toolbar lub coś w ten deseń jest by default instalowane z FF 😉 Nie wiem na pewno, bo nie używam 😛

  2. Nie tyle toolbar co okienko wyszukiwania Google jest zintegrowane z FF. Wiesz … Mozilla ma jakby to powiedziec “zobowiazania finansowe” :).

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.