(Nie)Anonimowość w sieci

Od poniedziałku zalega mi w linkch do skomentowania wpis na blogu Schneiera więc chyba przyszedł jego czas.

Jeżeli ktoś miał jeszcze jakieś złudzenia że sieć może być anonimowa to praca opublikowana przez dwóch naukowców (Arvind Narayanan i Dr Vitaly Shmatikov) powinna to przekonanie mocno zredukować.


(cc) Rodrigo Vera

Panowie Ci opracowali algorytm, który umożliwia ustalenie tożsamości osób występujących w ramch anonimowych serwisów społecznościowych na podstawie sieci znajomości, o ile tylko możliwe jest ich zidentyfikowanie w innym serwisie i ustalenie ich “sieci społecznej’”. Co ciekawe metoda to nie opiera się tylko na “bezpośredniej” sieci powiązań a na anlizie całości powiązń w sieci oraz jej zastosowanie nie jest ograniczone tylko do sieci społecznych ale również teoretycznie do innych danych (na przykład biling rachunków telefonicznych).

Pytanie czy nie powinno dać to do myślenia naszym decydentom biorąc pod uwagę plany gromadzenia statystycznych danych dotyczących poszczególnych osób z różnych danych również w anonimowej formie? Pytanie czy ta anonimowość oprze się tego typu analizom gdyby ktoś jednak chciał je w przyszłości na tych danych wykonać?

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.