Monday, October 5th, 2009...1:00 am

[MTS2009] Great Interop Swindle

Jump to Comments

I żeby serię MTS2009 zakończyć … czas na sesję ostatnią chronologicznie czyli Great Interop Swindle. Pomysł był prosty … pokazać, że współpraca pomiędzy usługa katalogową Active Directory i systemami Linux \Unix jest możliwa i jak. Zawartość sesji w postaci PPS dostępna jest tutaj (i tradycyjnie pod linkiem na obrazku).

Wykonanie jakie było każdy widział :). Nie było źle według mnie, jednak tuż przed samą prezentacją odmówiła mi współpracy jedna z maszyn wirtualnych, musiałem ją odtworzyć ze snapshotu i niestety przez to nie mogłem pokazać integracji Apache z uwierzytelnieniem przez Kerberos. Cóż … bywa.

Dla wszystkich zainteresownych podaję również link do modułu Kereros dla Apache oraz do oprogramowania Likewise Open, które konfigurację scenariuszy o których mówiłem w trakcie sesji znacznie upraszcza. Kompletny opis takiej konfiguracji można znaleźć też na stronach wiki firmy Novell.  Przykład konfiguracji dla Apache popełniłem kiedyś na swoim angielskim blogu.

Dla zainteresowanych …

Na koniec oczywiście mała prośba … jeżeli byliście na mojej sesji i ona się Wam podobała lub też nie – oceńcie ją na stronach MTS 2009. W tym drugim przypadku, gdy się Wam nie podobała lub macie jakieś uwagi prosze o komentarz (może być też pod tym wpisem). Bez informacji z Waszej strony trudno się poprawić …

Komentarze pod wpisem również mile widziane.

9 Comments

 • Niestety to była jedyna Twoja sesja Tomku na której okazję miałem być… Po niej zacząłem żałować, że nie byłem na innych. Świetnie poprowadzona i temat bardzo ciekawy. Moje gratulacje 🙂

 • @Maciej
  A dziękuję … naprawdę miło słyszeć. Co do pozostałych … były nagrywane :).

 • Bardzo Ciekawa sesja. Miło było posłuchać dobrze zebranych i poukładanych informacji. Czekam jeszcze na video by przesłuchać jeszcze raz sesje. Dobra robota Tomku !

 • Ogólnie dla mnie jesteś magikiem! Uwielbiam Twoje sesje i zawsze się staram na nie “wbić”. Trochę nie lubię tego, że po ich zakończeniu czuję się malutki i widzę jak wiele mi brakuje… ale z drugiej strony mobilizuje to do nauki. Mam nadzieję, że za rok znowu uda mi się uczestniczyć w takim przedstawieniu:) Pozdrawiam!

 • Sesja naprawdę ciekawa – szczególnie, że teraz to SSO implementuję na UXach 🙂

 • co do oceny wystąpienia – czy będziesz się mógł podzielić wynikami oceny.

  co do tematu wystąpienia to jest to zagadnienia nie często stosowane w firmach – aczkolwiek upraszczające znacznie systemy ; od strony usability.

 • @voytas
  Co do ocen – nie wiem czy ogólnie oceny bedą publikowane ale oceną swoich sesji napewno się podzielę tutaj na blogu. Jak narazie ta sesja dotycząca zastosowania AD i Kerberos w środowiskach heterogenicznych jest przez uczestników oceniana najsłabiej z moich 3 sesji.

  Co do samego tematu – wydaje mi się że nie jest często stosowane dlatego, że nie ma wiedzy na ten temat nie jest powszechna. Stąd mój pomysł na temat wystąpienia.

 • […] #3 – Great Interop Swindel […]

 • […] wygenerowania pliku keytab dla konta, używanego przez usługę Unix (niezorientowanych odsyłam do materiałów z mojej sesji z MTS 2009). W przypadku, gdy KTPASS zostanie użyty w środowisku, w którym userPassword traktowane jest […]

Leave a Reply