[MTS2009] Droga do Genevy

Wspomnień z MTS ciąg dalszy … tym razem będzie o ADFS i federacji. Przyznam się szczerze że sesja odnośnie usług federacji w ich nowym wydaniu była dla mnie swojego rodzaju wyzwaniem. Kilka lat temu opowiadałem o ADFSv1 i wróciłem na tarczy. Oprócz słabych ocen sesji w rozmowach po niej nie widziałem u odbiorców pomysłu na zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.

… cóż … nowy rok, nowe usługi, nowe wyzwania. Postanowiłem na MTS2009 opowiedzieć o Geneva Server (ADFSv2) i możliwościach jego zastosowania jak i ogólnie o zagadnieniu claims based identity. Wynik w postaci PPS dostępny jest tutaj (oraz po kliknięciu w poniższy obrazek.

Tym razem chyba poszło lepiej … szczególnie jestem zadowolony z dwóch czy trzech pytań, które padły z widowni, a które dotyczyły rzeczy w sesji nie poruszonych a istotnych (pozdrowienia dla osoby która zapytała sie o możliwość podniesienia przywilejów).  Komentarz “to przecież takie naturalne” również napawa optymizem co do tego, że idea claims based identity trafiła do odbiorców informacji które starałem się przekazać

Samo zagadnienie claims based identity będzie według mnie rosło w siłę w nadchodzącym czasie ibędzie zyskiwać na znaczeniu. Pomyślcie chwilę o tym … to jest brakujące ogniwo, które pozwala na realizacje systemów oderwanych od platformy operacyjnej i działająych w sieci. Tym bardziej, że tak jak wspomniałem w trakcie spotkania w tej dziedznie producenci rozwiązań ze sobą współpracują.

Wynikiem takiej współpracy jest chociażby fakt, że ADFSv2 czyli Geneva Server przeszedł pomyślnie testy współpracy z innymi rozwiązaniaim opartymi o SAML przeprowadzonymi przez Liberty Alliance. Wyniki testów w zestawieniu sumarycznym dostępne są tutaj. Jest światełko w tunelu …

Dla zainteresowanych kilka linków pozwalających zapoznać się z Genevą podałem już wcześniej w jednym z wpisów

Na koniec oczywiście mała prośba … jeżeli byliście na mojej sesji i ona się Wam podobała lub też nie – oceńcie ją na stronach MTS 2009. W tym drugim przypadku, gdy się Wam nie podobała lub macie jakieś uwagi prosze o komentarz (może być też pod tym wpisem). Bez informacji z Waszej strony trudno się poprawić..

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.