Microsoft IT (AD) Health Scanner

Dzisiaj dalszy ciąg ogłoszeń parafialnych … posty innego rodzaju powoli się przygotowują … takie rzeczy po prostu można szybko tutaj wrzucić. Tym razem z kategorii narzędzia.

Zespół Essential Business Server opublikował nowe narzędzie Microsoft IT Health Scanner, które myślę może być interesujące dla wielu administratorów usług katalogowych. Dlaczego usług katalogowych – ponieważ w tym wypadku IT w nazwie oznacza głównie Active Directory i powiązaną infrastrukturę chociaż nie jest wykluczone że w przyszłości dojdą inne usługi (narzędzie ma wbudowany mechanizm uaktualnień przez Microsoft Update).

Na narzędzie trafiłem przez feed RSS z Microsoft Downloads a potem trafiłem jeszcze na odpowiedni wpis na blogu EBS.

Narzędzie wykonuje szereg testów (jak można przeczytać na blogu EBS ponad 100) obejmujacych (cytując):

(…)

  • Configuration of sites and subnets in Active Directory
  • Replication of Active Directory, the file system, and SYSVOL shared folders
  • Name resolution by the Domain Name System (DNS)
  • Configuration of the network adapters of all domain controllers, DNS servers, and e-mail servers running Microsoft Exchange Server
  • Health of the domain controllers
  • Configuration of the Network Time Protocol (NTP) for all domain controllers

(…)

Jak można przeczytać na blogu EBS testy te oparte są na danych o incydentach zebranych przez support Microsoft i pobieżne przejrzenie ich listy pokazuje że jest to lista bardzo sensowna (obejmująca między innymi wyszukanie odpowiednich Event ID w event logach itp).

Niestety moje pierwsze podejście zakończyło się na pierwszym sprawdzeniu, czyli poziomu lasu \ domeny. Wychodzi na to, że zgodnie z opisem skaner nie wspiera w chwili obecnej Windows 2008R2 a wszystkie moje środowiska laboratoryjne działają w chwili obecnej w trybie natywnym W2008R2. Cóż … w wolnej chwili zbuduje jakiś lab na W2008 i potestujemy konfiguracje poprawne i problematyczne.

Tak czy inaczej narzędzie bardziej niż warte zapamiętania. Myślę, że może być niezłym punktem wyjściowym do diagnostyki problemów a i uruchamiane regularnie nie zaszkodzi. Rekomendowane jest co prawda dla mniejszych środowisk:

(…) recommended up to 20 servers and up to 500 client computers (…)

ale i to może być więcej niż wystarczające w wielu wypadkach.

PS. Jak w przypadku wszystkich narzędzi automatycznych … wyniki należy czytać ze zrozumieniem i weryfikować ;).

Join the Conversation

1 Comment

  1. Tak. Ale parę dupereli w sieci labowej dla środowiska Exchange (2 rózne w rolach huby, jednek klaster mailboxowy, CAS, serwer MPS, maszyna BB) mi wykrył.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.