Ile masz lat???

Pisałem już jakiś czas temu o tym, że w portalach takich jak Nasza-Klasa i podobnych drzemie ukryty potencjał … potencjał związany z możliwością pewnego rodzaju weryfikacji tożsamości, a przynajmniej niektórych atrybutów użytkownika. Na przykład wieku. I proszę … oto mamy pierwszy przykład jak taki proces może przebiegać … a wszystko żeby potwierdzić wiek użytkownika.

Mike na self-issued pisze o tym, jak IDOlogy przeprowadza proces weryfikacji  użytkownika, w oparciu o jego dane i informacji takie jak adres czy telefon, a w wyniku tego procesu potwierdza wiek użytkownika, i wystawia odpowiednią kartę (managed card) potwierdzającą tą informację. W ten sposób IDOlogy pełni rolę IP (identity provider) dostarczając zweryfikowanych informacji o wieku osoby.

Karta taka, może zostać użyta na przykład w celu potwierdzenia wieku użytkownika, przy zakupie wina w sklepie on-line. Proste ….

… a jak by to mogło wyglądać u nas? Powiedzmy że użytkownika Naszej-klasy chciałby uzyskać taką kartę. W oparciu o dane z profilu i dane jego znajomych, możliwe byłoby stworzenie procesu, w którym zweryfikowano by na podstawie pytań o szczegóły z klasy lub profilu znajomych, czy ta osoba, faktycznie jest tym za kogo się podaje. Lub inaczej …. w takim wypadku do kilku osób z profilu wysyłana by była prośba, o zweryfikowanie danych podanych przez użytkownika. Na tej podstawie NK mogłaby również zostać IP, dostarczającym poświadczeń, które mogłyby zostać użyte chociażby w celu potwierdzenia wieku.

Oczywiście zaufanie do tego procesu byłoby w pewien sposób ograniczone, ale myślę że na potrzeby potwierdzenia wieku przy dostępie do zasobów on-line wystarczające, i lepsze niż powszechne w chwili obecnej wprowadzanie danych o wieku przez samego użytkownika.

Pewnie to się nie stanie, ale czy nie możnaby iść w tą stronę … 🙂

Join the Conversation

1 Comment

  1. Tak, w tych portalach drzemie ogromny potencjal – ale potencjal marketingowy. Tysiace ludzi, tysiace powiazan, fotki, preferencje, zawody, szkoly, praca itp, itd. Potem tylko data mining i wiele firm zaplaci za tak cenne informacje duuuze pieniadze ;-).

    pozdrawiam serdecznie
    Tomek

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.