Historia Active Directory

W ramach wakacyjnego sezonu ogórkowego – na liście ActiveDir.org ktoś rozpoczął wątek pytając o historie powstania Active Directory, ponieważ słyszał że wywodzi sie ono z NDS. Jak to bywa na ActiveDir.org w wątku odezwali się odpowiedni ludzie w postaci Dona Hatcherla, który brał udział w tworzeniu tej usługi.

(cc) shvmoz

Historia AD w dużym skrócie:

In summary:

 • AD has no relation to Novell NDS/eDirectory.  Novell was a competitor (the competitor), not a licensee/licensor.
 • AD has no relation to Banyan StreetTalk.  Although both Jim Allchin and one member of the AD dev team were former Banyan employees, there was no license or co-work between Microsoft and Banyan.
 • AD has no relation to Cairo, except the relation that mammals have to dinosaurs.
 • AD did not inherit code or functionality from Site Server or MCIS.  It did inherit their customers.
 • AD is a direct descendant of the DSA in Exchange 4.0  (Note that LDAP support got added separately to the two branches of the directory in Exchange 5.something and Windows 2000.  Anything that important is clearly worth doing twice.)

To co mnie osobiście zdziwiło to fakt, że Active Directory nie odzedziczyło rozwiązań po MCIS. Dla mniej zoreintowanych … MCSI, czyli Microsoft Commercial Internet Services zawierało coś, co nazywało się Site Server, a tenże posiadał w pełni funkcjonalny serwer LDAP. MCIS był używany w PL chociażby przez poland.com (ktoś pamięta???) i getin.pl (tak jak się z nim spotkałem). 

Dla zainteresowanych polecam cały wątek.

Join the Conversation

5 Comments

 1. Tomek,

  a to nie było tak, że MCIS był opracowany mniej więcej razem z AD? Bo ja pamiętam promowanie MCIS-a tak koło lata 2000 roku, czyli gdy Windows 2000 Server był już dość produkcyjny.

 2. Nie, był dostępny wcześniej – w 1999/2000 to ja już pracowałem przy tej technologii a że tak powiem dużo wcześniej KMR już sie zajmował wdrożeniem na południu Polski.

 3. Hehe – Tomku, fajnie to wygląda w Twoim poście, najpierw tekst:
  “odezwali się odpowiedni ludzie w postaci Dona Hatcherla”
  a potem zdjęcie…. – jakby tegoż Dona…??
  Żartuję.
  A do wątku jakoś pokrętnie dotarłem kiedyś, poczytałem, też się trochę podziwiłem (i dokształciłem przy okazji). O kimś takim jak Don Hatcherl to – przyznaję – w życiu nie słyszałem (do chwili dotarcia do tego wątku), a tam inni się o nim prawie jak o nadczłowieku wypowiadali 😉
  Fajnie sobie móc poszerzyć wiedzę o takie informacje, w sumie nieistotne z punktu widzenia technologicznego, ale jednak jakoś wewnętrznie mi się wydaje, że przydatne.

  z pozdrowieniami

  yacoob

 4. Było tak jak Tomek pisze – 2000 to zresztą schyłek MCIS bo był on na NT4 i SQL6.5 oparty.
  W 2000 roku nie było dla MCIS alternatywy w śrdowisku MSowym stąd był on dalej wdrażany. O ile się orientuję to nic po MCIS w MS nie powstało takiego na czym mogli by providerzy swój biznes uprawiać jeśli akurat nie chcieli tego na systemach unixowych czynić.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.