Group Policy preferences – rozszerzenia dla klientów

Chyba czeka nas przez jakiś czas strumień informacji pod tytułem “co nowego w Windows 2008”. Dzisiaj pierwsza z nich. W Windows 2008 wprowadzone zostało do GPO nowe rozszerzenie o nazwie “Preferences” (polskiego W2008 na oczy nie widziałem więc nie wiem jak się to będzie tłumaczyło). W dużym skrócie GPO preferences pozwalają na zarządzanie po stronie klienta elementami, którymi dotąd przez GPO łatwo nie można było zarządzać, np plikami INI, wpisami w rejestrze, mapowaniem dysków (teraz można to robić bez skryptu 🙂 ) i w zasadzie dużą częścią tego co jest dostępne po stronie klienta w panelu sterowania. Więcej o czym są GPO preferences na blogu zespołu AD.

Dzisiaj opublikowane zostały rozszerzenia dla klienta XXP i Vista pozwalające na użycie GPO preferences do zarządzania tymi klientami:

Konfiugracja GPO preferences dostępna jest poprzez uaktualnioną wersję GPMC z Windows 2008 lub zestawu narzędzi Remote Server Administration Toolset (RSAT). Ten ostatni niestety chyba jeszcze nie wyszedł publicznie.

Może nie należy rzucić tego rozwiązania od razu w produkcję ale już w tej chwili warto zainstalować to w labie, pobawić się, potestować i uwzględniać przy wdrożeniach w przyszłości.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.