Geneva Beta 2

Na trwającym właśnie TechEd w Stanach ogłoszona została wersja Beta 2 rozwiązań z rodziny Geneva. Dla nie znających tematu krótkie wprowadzenie – Geneva to nazwa kodowa serii rozwiązań przygotowywanych przez Microsoft w zakresie usług związanych z tożsamościa w sieci.


(cc) loops

W skład rodziny Geneva wchodzą (w dużym uproszczeniu i skrócie):

  • Geneva Framework, framework dla programistów .NET ułatwiający tworzenie aplikacji korzystających z modelu zabezpieczeń opartego na claims czy korzystających z CardSpace w zakresie uwierzytelnienia i autoryzacji
  • Geneva Server, dostarczający następną wersję usług ADFS w wersji 2 oraz usługi Security Token Service (STS) jako usługi dla systemu Windows. Usługi Geneva Server umożliwiają również realizację scenariuszy w których korporacyjna usługa Active Directory jest podstawą dostępu do usług utrzymywanych w sieci (cloud).
  • Geneva CardSpace, czyli nowa wersja klienta CardSpace obecnie dostępnego wraz z .NET dla systemów od XP wzwyż. Więcej o Geneva CardSpace można posłuchać w materiale na ID Element.

Całość rozwiązań z rodziny Geneva w wersji Beta 2 można pobrać ze stron MSDN.

Opublikowaniu wersji Beta2 towrzyszy również kilka dodatkowych materiałów:

  • Identity Developer Training Kit, który dostarcza materiałów do samodzielnego szkolenia z zakresu rozwiązań Geneva (i nie tylko) powiązanych z tożsamością i dostępem do usług w sieci. Więcej o IDT i jego zawartości można przeczytać na blogu Vittorio.
  • Maszyny wirtualne z kompletnym laboratorium i dokumenty step by step pozwalającym od razu zacząć pracę z infrastrukturą opartą na Geneva
  • Geneva Interop Whitepapers, opisujące jak skorzystać z Geneva Server w scenariuszach współpracy z rozwiązaniami firm trzecich. W obecnej wersji dokumenty te dotyczą rozwiązań Sun i Novell.

Jako dodatek do całości na ID Element pojawiły sie cztery nowe materiały video dotyczące właśnie Geneva Beta 2, w szczególności Geneva Framework oraz Geneva Server.

Trzeba przyznać że jeżeli chodzi o materiały towarzyszące wydaniu tej Bet korporacja się postarała :).

Zainteresowanym – miłego czytania, testowania, oglądania …

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.