Ex2007, nazwy domeny … wybory

Wybór nawy domeny powinien być częścią procesu projektowania usługi, jednak jak praktyka pokazuje często jest on dosyć przypadkowy i bywa zmieniany. Nazwa domeny zmienia się również z innych wzgledów – przejęcia i połączenia firm się zdarzają. Jak dotąd rozwiązanie było w zasadzie proste – Domain Rename Tool.


(cc) antgirl

W przypadku jednak, gdy w organizacji mamy już albo planujemy wdrożyć Exchange 2007 oznacza to lub oznaczać to będzie że operacji zmiany nazwy domeny nie będziemy mogli już wykonać. Nie jest ona wspierana i na ile mi wiadomo nie będzie dla organizacji z Exchange 2007. Wynika to z mechanizmów Exchange, który w celu uniknięcia zależności od WINS i podobnych mocno przywiązuje się do FQDN. Tak więc przed wdrożeniem Exchange 2007 warto się zastanowić czy nie chcemy zmienić nazwy domeny. Potem pozostaje nam już proces migracji do nowej domeny, który zawsze jest alternatywą do rozważenia.

Z tym zagadnieniem jest związana jeszcze jedna kwestia – single label domain name (SLD). Rozwiązanie takie nigdy nie było dobrym pomysłem i kiedyś już o tym nawet wspominałem. W kontekście Exchange jednak dodatkowym elementem jest fakt, że Exchange 2007 jest ostatnią wersją która takie rozwiązania wspiera. Zgodnie z zapowiedziami Exchange 14 takiej konfuiguracji już nie będzie wspierał.

Jeżeli utrzymujecie więc domenę z nazwą FQDN składającą się z jednego elementu warto pomyśleć i zaplanować zmianę nazwy lub migracje przed wdrożeniem Exchange 2007.

Uaktualnienie
Plany jak to plany … lubią się zmieniać. Wygląda na to że zespół Exchange 2010 (bo numer się zmienił 🙂 ) zastanawia się ze względu na liczbę klientów utrzymujących SLD (nie mylić z partią) czy takiej konfiugracji nadal nie wspierać.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.