Czysta bielizna

Swój udział w popularności naszego rodzimego Facebooka (jaki Internet taki Facebook się mi ciśnie :)) miał Paweł, zazdrościłem mu … no to dzisiaj postanowiłem też sie jakoś wpisać w nurt wyszukiwania pod logiem NK. A nuż i mnie kapka ruchu skapnie :).

Ale o czym to ja miałem … czy Ci z Was którzy korzystają z serwisów NK, Facebook czy innych zastanawiają się do czego mogą zostać użyte informacje tam prezentowane – na przykład zdjęcia. I nie chodzi tutaj o jakieś niewyobrażalne zapędy na naszą prywatność a po prostu o fakt, o którym napisała w kontekście Facebook Pamela Dingle (skąd tytuł tego wpisu … odsyłam do wpisu Pameli 🙂 ), że może to być nasza wizytówka w najmniej spodziewanych okolicznościach.


(cc) Jim Frazier

Raczej o tym nie myślimy ale faktycznie te wiadomości, zdjęcia itp. mogą być ogólnie dostepne i nie raz już widziałem zdjęcia z NK użyte w gazetach lub telewizji przy okazji “wydarzeń medialnych”. Warto o tym pomyśleć umieszczając kolejne zdjęcie na profilu NK. Kiedyś może się okazać, że to jest dosyć trwały ślad jaki pozostawimy po sobie w czeluściach sieci.
Swoją drogą ciekawe jakie zasady w kontekście przechowywania danych ma NK. Pytanie to przyszło mi do głowy w trakcie tworzenia tego wpisu i aż się tam zalogowałem. W polityce prywatności nic na ten temat w zasadzie nie ma, za to przykuł moją uwagę ten fragment:

Rozwiązanie umowy przez Użytkownika jest dobrowolne i może nastąpić w każdym czasie, za pomocą formularza dostępnego pod adresem http://nasza-klasa.pl/profile/remove. Rozwiązanie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną skutkuje zablokowaniem Konta.

Skutkuje zablokowaniem a nie usunięciem … ciekawe :). Ktoś już usuwał swój profil??? Dopytywaliście się czy Wasze dane zostaną usunięte?

P.S. Czasami polecam tutaj między wierszami blogi różnych ludzi – jeżeli ktoś z Was interesuje się zarządzaniem tożsamością, prywatnością w internecie itp to blog Pameli wart jest zapamiętania.

Join the Conversation

2 Comments

 1. Jakiś czas temu było głośno o problemie “usuwania” kont z nasza-klasa. I faktycznie jest tak jak piszesz – jak “usuniesz” konto przez formularz/przycisk to konto jest tylko blokowane. Teoretycznie nikt nie ma dostępu do danych tam zawartych (poza Administratorami).

  Więc w taki sytuacji opcje masz dwie:
  1. Zanim “usuniesz” konto wpisać we wszystkie pola fikcyjne dane + usunąć zdjęcia z galerii, itp. Niestety po “usunięciu” to już nie jest takie proste

  2. Napisać na kontakt@nasza-klasa.pl maila (koniecznie z konta z którego założono konto) prośbę o usunięcie danych osobowych z serwisu.

  Dopiero rozwiązanie 2 skutkuje faktycznym usunięciem danych 🙂

  PS. Ja chyba muszę z żoną pomału porozmawiać o moim profilu na NK (który mi prowadzi od początku)… 🙂

 2. Jest sobie taki fotograficzny serwis spolecznosciowy http://pix.ie. Dziala bardzo podobnie jak Flickr. Prawie dokladnie rok temu zalozylem sobie tam konto. Bylo przez chwile fajnie, ale zauwazylem, ze dubluje swoja prace poprzez publikowanie zdjec na flickr.com i na pix.ie. Wczoraj napisalem emaila na specjalny adres, na ktory nalezy wyslac prosbe o usuniecie. Ich regulamin tez wspominal o
  “account deactivation” a nie spodziewanego przeze mnie “deletion”. Bylem dosc pozytywnie zaskoczony, kiedy dostalem wiadomosc, ze:
  “You account has been deactivated (which includes the permanent deletion of all live personal data). Some data may reside in caches, but that will clear over the next few hours.”
  Nice 🙂 Takie serwisy to ja lubie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.