Postanowiłem użyć jako tematu tej notki wprost tłumaczenia tytułu notki Kima Camerona ponieważ idealnie oddaje ona istotę zagadnienia.
Czy kiedyś zastanawialiście się jak bardzo rozproszona w wielu różnych miejscach jest informacja o Waszej tożsamości? W ilu miejscach znajdują się fragmenty wiadomości o Was, w całości składające się na pojącie tożsamości?
Kim cytuje blog Frnacisa Shanana, który postanowiÅ‚ zainwestwoać trochÄ™ czasu w zebranie w postaci diagramu wszystkich miejsc, w których skÅ‚adowana jest część informacji o nim jako o osobie \ tożsamoÅ›ci w elektronicznym Å›wiecie. Z tego wszystkiego wyszedÅ‚ czytelny diagram, pokazujÄ…cy przy okazji jak informacja o nas jest rozproszona i w jak wielu miejscach znajdujÄ… siÄ™ jej “fragmenty”, czyli po prostu informacje o nas w różnych formach.
PiszÄ™ tutaj caÅ‚y czas “o nas” ponieważ z dużym prawdopodobieÅ„stwem każda z osób korzystajÄ…cych z sieci mogÅ‚aby stworzyć podobny diagram dla siebie.
Dodatkowo możemy przyjąć, że do każdego z tych zasobów posiadamy odpowiedni zestaw poświadczeń login\hasło, PIN, kod dostępu. Razem tworzy to niezły bałagan. Teraz chyba wydaje się jasne dlaczego inicjatywy i technologie takie jak CardSpace i OpenID zyskują coraz większe zainteresowanie na świecie. W jakiś sposób trzeba będzie nad tym zapanować. Przekazanie kontroli nad przekazywanymi poszczególnym instytucją informacjami i uproszczenie mechanizmów logowania to niewątpliwa zaleta tych rozwiązań. Pytanie kto będzie dostarczał informacji o tożsamości w formie akceptowanej przez wszystkich lub chociażby większość usługodawców? Narazie pozostaje otwarte. Zobaczymy jak rozwinie się Identity Metasystem w formie praktycznej.
Jeżeli już jesteÅ›my przy CardSpace – pojawiÅ‚ siÄ™ .NET Framework 3.5 a w nim nowy komponent selectora dla CardSpace. O zmianach w tym module można poczytać na blogu zespoÅ‚u CardSpace. Dodatkowo uruchomiona zostÄ…Å‚a witryna Identity Lab, na której można potestować technologiÄ™ CardSpace w praktyce.