AD LDS (ADAM) dla Windows 7

ADAM to implementacja serwera LDAP dla Windows, w dużym uproszczeniu można powiedzieć że technologia Active Directory uproszczona tylko do serwera LDAP (ale to uproszczenie duże 🙂 ). Oryginalnie ADAM pojawił się w wersji dla Windows Server 2003 oraz dla Windows XP.

Pytanie po co serwer LDAP dla Windows XP?? Na przykład dla developoerów piszących aplikację korzystającą z LDAP, aby do kontrolerów domeny nie musieli mieć dostępu w trakcie jej tworzenia lub dla administratorów którzy coś chcą w wolnej chwili potestować. Może to kogoś zdziwi ale są też w przyrodzie aplikacje, kóre korzystają z ADAM jako z podręcznego serwera LDAP na własne potrzeby zamiast SQL Express.

Wraz z nadejściem Windows Server 2008 ADAM zmienił swoją nazwę na AD LDS i zniknął z systemów klienckich co niektórym się mocno nie spodobało (oba fakty).

(logo by joe)

Jak widać Microsoft czasami wsłuchuje się w takie pomruki niezadowolenia i właśnie ADLDS powróciło na stacje robocze … dokładniej na Windows 7 :). Do pobrania z Microsoft Downloads.

Join the Conversation

5 Comments

  1. Z informacji z tak zwanych źródeł zbliżonych … niebawem link będzie działał – pozostawie więc i poinformuje tutaj kiedy to się stanie.

  2. Kolejna podstępna reklama Bing-a bo to ta wysukiarka się pokazuje zamiast AD LDS.
    Na szczęscie za pomocą innej wyszukiwarki daje się zlokalizować Windows6.1-KB975541-x64.msu 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.