Tuesday, January 12th, 2010...11:19 pm

AD LDS (ADAM) dla Windows 7

Jump to Comments

ADAM to implementacja serwera LDAP dla Windows, w dużym uproszczeniu można powiedzieć że technologia Active Directory uproszczona tylko do serwera LDAP (ale to uproszczenie duże 🙂 ). Oryginalnie ADAM pojawił się w wersji dla Windows Server 2003 oraz dla Windows XP.

Pytanie po co serwer LDAP dla Windows XP?? Na przykład dla developoerów piszących aplikację korzystającą z LDAP, aby do kontrolerów domeny nie musieli mieć dostępu w trakcie jej tworzenia lub dla administratorów którzy coś chcą w wolnej chwili potestować. Może to kogoś zdziwi ale są też w przyrodzie aplikacje, kóre korzystają z ADAM jako z podręcznego serwera LDAP na własne potrzeby zamiast SQL Express.

Wraz z nadejściem Windows Server 2008 ADAM zmienił swoją nazwę na AD LDS i zniknął z systemów klienckich co niektórym się mocno nie spodobało (oba fakty).

(logo by joe)

Jak widać Microsoft czasami wsłuchuje się w takie pomruki niezadowolenia i właśnie ADLDS powróciło na stacje robocze … dokładniej na Windows 7 :). Do pobrania z Microsoft Downloads.

5 Comments

Leave a Reply