8.64 w skali …

Chwilę mnie nie było … wyjazdy, wyjazdy, wyjazdy.W tak zwanym międzyczasie dotarły do mnie wyniki ocen sesji z MTS,  o których pisał już na przykład Grześ. I zgodnie ze świecką tradycją chciałem zrobić małe post mortem tegorocznego MTS.

Zanim zacznę chciałem podziękować wszystkim, którzy poświęcili te kilku minut i wypełnili ankiety, tym bardziej tym którzy zostawili dodatkowe komentarze. W zasadzie to jest jedyna drogą dla nas prelegentów do poznania Waszych opinii a bez nich nie wiemy co poprawić.

Tak więc jeszcze raz – DZIĘKUJĘ !!!

Teraz co do ocen – jakby to powiedzieć … dzięki Waszym oceną moja sesja o Kerberos została oceniona jako najlepszą sesją MTS 2009 ze średnią oceną 8.64/9.0. Powiem tak, wiele się spodziewałem ale nie tego :).

(cc) zawtowers

Dwie pozostałe sesje zostały ocenione trochę słabiej ale według mnie też nie najgorzej, odpowiednio sesja o Geneva jako 21 z oceną 8.16/9.0 oraz sesja o użyciu Kerberos w środowiskach heterogenicznych jako 44 z wynikiem 7.67/9.0.

To teraz po samozachwycie trochę konkretów, czyli odpowiedzi na Wasze komentarze. Laurki nie będę tutaj tworzył więc nie będę cytował wszystkich pozytywnych opinii … no może tylko jedną 🙂

bylem juz na kilku konferencjach co prawda nie koniecznie panstwa firmy natomiast uwazam iz ten Pan winien zostac sowicie wynagrodzony za wiedze jak i jakosc prowadzonych sesji oraz nie zamykanie wlasnego pogladu tudziez sluchaczy na jedno z rozwiazan

Pod rozwagę wszystkim mającym wpływ na moje wynagrodzenie :). To teraz konkretny 🙂

#1 – Kerberos udomowiony

W większość komentarze dla tej sesji były pozytywne … kilka uwag od Was:

Moze troszeczke za szybko, jako, ze sporo tam "malych" informacji zostalo podane. Chwila "na poukladanie" by sie przydala.

Cóż … wezmę pod uwagę na przyszłość … problem z tym konkretnym tematem był taki, że dużo do powiedzenia i w zasadzie mogłem sie przez cały czas skupić na teorii a chciałem Wam pokazać rozwiązania najczęściej  spotykanych problemów. I w temacie zawartości sesji …

(…) można tylko dodać jak wyglada zmiana hasła z użyciem Kerberosa (…)

I jeszcze kilka rzeczy by można dodać … tylko że na całość było 75 minut i na coś trzeba się było zdecydować. I jeszcze co do samego przebiegu sesji:

(…)  Gdyby jeszcze ten klikier działał (…)

(…) warto poprawić dykcję (…)

Co do klikera to potem znalazłem problem … jedno ustawienie w PowerPoint dla slajdów. Co do dykcji … tak, zdaję sobię sprawę z mojej wymowy … dłuższy temat :), w zasadzie to jak zacznę żyć z prowadzenia sesji to pewnie się zdecyduję się na łamanie szczęki :).

#2 – Droga do Genevy

Tutaj w zasadzie moim największym sukceem osobistym jest fakt, że w komentarzach wyraziliście zainteresowanie tą technologią. Pytań i uwag w zasadzie nie było, jeżeli mogę odnieść się tylko do jedengo z komentarzy:

Bardzo fajna technologia. Ciekawe, kiedy MS zacznie ją wdrażać w innych produktach niż SharePoint.

Tego nie wiem, jednak jeżeli coś mogę powiedzieć to MOSS 2010 będzie opierał sie w całości o ten model bezpieczeństwa, i z moich rozmów z konsultantami zajmującymi się MOSS w ostatnim tygodniu wynika, że klienci którzy już go wdrażają bardzo sobię tą zmianę chwalą. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żeby implementować te rozzwiązania we własnych środowiskach i aplikacjach … tym bardziej że właśnie ukazała się wersja RC Windows Identity Foundation.

#3 – Great Interop Swindel

Od tego, żebym po MTS 2009 popadł w kompletny samozachwyt powstrzymują mnie komentarze do tej właśnie sesji, za które w szczególności dziękuję bo pokazują nad czym muszę popracować na przyszłość. To zacznijmy:

(…) Słabe przygotowanie demonstracji – prezenterowi "posypało się" demo jeszcze zanim rozpoczęła się sesja (…)

(…) szkoda, ze jedno demo nie działało. (…)

(…) nieudane Demo (…)

(…) bardzo ciekawy temat, troche szkoda braku jednego demo (…)

(…) Szkoda, że nie wszystkie dema wyszły. (…)

(…) Szakoda tylko braku tej prezentacji  (…)

(…) Szkoda, że były pewne problemy z demem. (…)

Jak widać dema do Was przemawiają :). Cóż mogę powiedzieć … nauka dla mnie jest taka, żeby na przyszłość lepiej planować kopię zapasowe i ich odzyskiwanie. Złośliwość rzeczy martwych objawia się w momentach najmniej pożądanych … tym razem było o jeden snapshot za mało. Do poprawy … swoją drogą … czy demo jest aż tak pożądane … a gdyby to było video ??? Komentarze są otwarte. Idąc dalej …

Drobna uwaga w temacie istnienia różnych implementacji  opensource Kerberosa V5:  Było to wynikiem ówczesnej polityki (limity eksportowe) USA i traktowaniem programów zawierających silne algorytmy kryptograficzne jak broni. (Podobnie było z PGP)

Szczerze to już o tym zapomniałem … tak samo jak o tym, że w świecie Windows NT był High encryption pack … dzięki za przypomnienie :).

(…) Sama prezentacja nieco chaotyczna i w kilku miejscach mija się z prawdą. (…)

Hmmm … przyjrzę sie zawartości jeszcze raz … nie wydaję mi się, że coś było źle w samej prezetnacji … czy chlapnąłem coś błędnie w trakcie sesji ocenię już na podstawie video. Jeżeli jednak ktoś coś wyłapał … proszę o e-mail lub komentarz … zawsze jest miejsce na poprawę.

Jedna uwaga już ode mnie ale pokrywająca się z tonem części komentarzy – nigdy więcej sesji na Sali Kongresowej :). Może i duża, ale jak dla mnie kontakt z publicznością jest zerowy … a mi w takiej sytuacji to przeszkadza. Wiem … niektórym prezenterom to nie przeszkadza … ale oni to można powiedzieć profesjonaliści i zawodowcy … a ja raczej gram w lidze amatorów :).

I tym pozytywnym akcentem … jeszcze raz Wam dziękuję za oceny i opinię. Do następnego razu … gdzieś, kiedyś.

Join the Conversation

5 Comments

 1. Po pierwsze – gratulacje!

  Po drugie – jak będę miał okazję organizować MTS 2010 to wezmę pod uwagę feedback a propos Sali Kongresowej. Tylko kogo tam dać jak nie prelegenta, który zgarnia najlepsze oceny 😀

  Po trzecie – ja już nie raz słyszałem teksty “jakby Microsoft miał więcej Tomków Onyszko to odbiór Microsoftu byłby zupełnie inny”. I jak widać oceny mówią same za siebie.

  Szkoda, że nie miałem okazji zobaczyć żadnej prezentacji na żywo, ale muszę rzucić okiem na Genevę jak tylko się pojawią webcasty.

 2. No to gratulacje. W tym roku niestety nie udało mi się dotrzeć na czas. Swoją drogą jednym z głównych celów było posłuchanie o Genevie i Kerberosie z którym zdarza mi się walczyć, także też czekam na webcasty na stronie mts:)

 3. Serdeczne gratulacje!
  Mnie w tym roku MTS niestety ominął – teraz coraz bardziej żałuję, czego nie udało mi się zobaczyć. I, jak wyżej, mam nadzieję na webcasty…

 4. Z webcastami mieliśmy drobne problemy techniczne i trochę poprawek. Ale o ile mi wiadomo to zaczęły się uploadować na serwery. Plusem jest to, że tym razem (w porównaniu z MTS 2008) mamy 100% webcastów 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.