404 …

Będzie lameriada … wrażliwych uprasza się o nie czytanie.

Praca jest jaka jest – w dziwne rejony wiedzie. Dzisiaj  na przykład instalowałem prostą aplikację ASP .NET – no może nie taką prostą ale dla mnie znajomą … tak bywa, czasami ktoś to musi zrobić.

Procedura prosta i znajoma … OS, IIS, instalacja odpowiedniego .NET Framework (+ uaktualnienia), konfiguracja puli aplikacji (na koncie domenowym a nie w kontekście systemu !!!), wirtalny folder, aplikacja … uruchamiamy IE … /Aplikacja">/Aplikacja">http://<host>/Aplikacja i .. ok Service Unavailable, mała poprawka w uprawnieniach konta na którym działa pula aplikacji, uruchamiamy IE i … 404 !!! WTF ???

(cc) PKDan

No dobrze,  to jeszcze raz … sprawdzamy ścieżke do pliku, sprawdzamy uprawnienia, hmm …  wszystko w porządku. Pliki wydają się być tam gdzie być powinny, uprawnienia takie jak powinny być, aplikacja skonfiugrowana do korzystania z ASP .NET 2, pula działa na odpowiednim koncie. Więc … co jest. Pozostaje IM do przyjaciela … i tutaj zawsze warto mieć kilka sprawdzonych kontaktów na IM (Piotr, dzięki 🙂 ). Coż, wszystko opisane jest w KB 315122. Domyślnie ASP .NET 2.0 jako rozszerzenie nie jest włączone w konfiguracji IIS. OK – zapomniałem o tym.

Ale … czy napewno 404 to najlepszy komunikat błędu dla takiego przypadku??? Mamy jeszcze kilka innych komunikatów. A gdyby tak użyć 501 – Not Implemented. No nie wiem, dla mnie miałoby to większy sens, a już napewno skierowałoby mnie na inny tok poszukiwania przyczyny problemu.

Może komuś zaoszczędzi to kilka minut poszukiwania rozwiązania w przyszłości.

Join the Conversation

2 Comments

  1. Witam.
    Jeszcze lepszy jest komunikat w nowym IIS7 kiedy nie ma zadnego dokumentu defaultowego. W starym iis6 komunikat byl jasny i mozna bylo latwo zrozumiec co jest nie tak, natomiast w ii7 mamy piekne 403 😀

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.